Hilsen fra styreleder august 2026

Publisert av Bjørn Laastad den 23.08.26.

Gode museumsvenner!

Da er sommeren på hell og hverdagen treffer oss igjen. Jeg håper arbeidet i våre medlemsforeninger går bra og at dere har mange aktiviteter på gang denne høsten i samarbeid med det museet dere støtter!

Styret er travelt opptatt med å forberede FNMs årsmøte som holdes 18-20. september hos Valdresmusea på Fagernes. Årsmøtet er en viktig faglig arena og møteplass for tillitsvalgte i venneforeninger over hele landet. I år starter vi det hele med en interessant paneldebatt fredag 18. september om kvelden med tema: «Museum og frivillighet»: «Hvilken plass har frivilligheten på museene og i kulturlivet i fremtiden?»; Hvordan kan museene legge bedre til rette for de frivillige?». Under paneldebatten vil representanter for frivilligheten diskutere disse tema med lokale og sentrale politikere. Lørdagen skal vi bli kjent med viktige kulturminner som Valdres Folkemuseum har ansvar for før årsmøtehelgen avsluttes med to faglige foredrag og selve årsmøtet søndagen. På årsmøtet vil vi bl.a. behandle styrets forslag til nytt navn: «Norske museumsvenner». Dette blir en interessant helg sammen med andre frivillige fra hele landet, og jeg vil oppfordre alle medlemsforeninger til å sende minst en representant på årsmøtet. Send en e-post til fnmuseum@gmail.com innen påmeldingsfristen 1. september.

Av andre aktiviteter vi arbeider med vil jeg nevne vår søknad om offentlig finansiering, som ligger til politisk behandling i forbindelse med statsbudsjettet 2027.  I denne forbindelse har jeg hatt dialoger med representanter for politisk ledelse i Kultur- og likestillingsdepartementet og med Stortingspolitikere. FNM mottas ikke noen offentlig støtte i dag og har en meget anstrengt økonomisk situasjon. Vi er derfor svært spent på utfallet. 

Jeg ønsker dere en god start på høst sesongen og håper vi sees på årsmøtet!